Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
3 posty 0 komentarzy

Finanse Rekina

Rekin Finansów - Blog o wydarzeniach finansowych, które dotyczą twojego portfela ;)

Wyciek danych osobowych - finansowe zagrożenie.?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wycieki milionów danych osobowych to już praktycznie codzienność. Czy można zabezpieczyć się przed opłakanymi konsekwencjami finansowymi?

Dane personalne w tym dane pesel wyciekają co jakiś czas na masową skalę. Przypomnę tylko przypadki z ostatnich 10 miesięcy.


Najpoważniejszy wyciek danych nastąpił z Ministerstwa Cyfryzacji w drugiej połowie 2016. Politycy i urzędnicy długo utrzymywali w tajemnicy ten fakt przed opinią publiczną. Z Państwowej baby PESEL wyciekły miliony danych PESEL Polaków. Dane pobrały rzekomo kancelarie komornicze ale tak naprawdę do dziś nie wiadomo to co było im tyle milionów danych. Nie wiadomo kto wszedł w ich posiadanie kiedy mogą zostać wykorzystane niebezpieczne sposób na przykład finansowych.

 

W marcu 2017 wyciekły natomiast dane personalne z bazy danych firmy pożyczkowej Wonga. Nie do ciepłej natomiast podobno dane pesel czyli prywatna firma okazała się lepiej zabezpieczona niż Państwowy urząd który kosztuje podatników setki milionów złotych, a licząc systemy informatyczne - miliardy złotych.

 

Na pełne dane personalne w tym dane pesel można wyłudzić kredyt bankowy podrabiając prostych dokumentów dokumentów np. wyciągi bankowe. Można także podszyć się pod kogoś po prostu przejąć jego konto bankowe lub wziąć kredyt-chwilówkę. Można oczywiście swoje dane sprawdzić BIK i aktywować alarm ale bardzo niewielu Polaków o tym wie. Jeśli nie wiesz być może przyda ci się ta instrukcja jak sprawdzić BIK i aktywować alarm za darmo.

 

Jak pisałem parę miesięcy temu polityka Ministerstwa Finansów zmierza do totalnej inwigilacji obywatela w tym między innymi poprzez stworzenie bazy rachunków bankowych gdzie będą znajdowały się wszelkie informacji o majątku Polaków. Wyciek danych z takiej bazy może oznaczać nie tylko katastrofę finansową dla wielu Polaków ale także ogromne niebezpieczeństwo ze strony obcych państw.

 

KOMENTARZE

  • Pesel
    Mój pesel jest dostępny w internecie razem z wszystkimi danymi z racji tego, że KRS udostępnia dane członków zarządu. Co jest moim zdaniem niepoważne.

OSTATNIE POSTY

więcej